Aktivity

Vstup do fotogalérie zo života MŠ je možný iba po obdržaní pozvánky. Pozvánku je možné vyžiadať u riaditeľky MŠ.

Návštevy a výlety

Liečebné a preventívne kúry v soľnej jaskyni

Príslušníci policajného zboru v Prešove

Hvezdáreň a planetárium Prešov

Divadielko Gašparko

Bábkové divadlo pre deti a dospelých Babadlo

Hasičský a záchranný zbor v Prešove

Detská knižnica Slniečko

Historické centrum mesta

Mikuláš v našej škôlke

Vianoce v Ukrajinskom dome

Stretnutie s hercami Divadla Alexandra Duchnoviča

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove

Kriedová ZOO

Návšteva 1. ročníka ZŠ Sládkovičova  s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove

Majstrovstvá SR vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel

Deň polície

Kúzelník Jaríni

Divadlo z domčeka

Hudobné divadielko Ujo Doremíno

Záchranná zdravotná služba

OZ Dračia stopa

Tím sokoliarov Horus a ich dravce

Vrtuľníkové krídlo generálpukovníka Jána Ambruša

Škôlkárska olympiáda

Športová olympiáda

Predplavecká príprava

Hmatová prekážková dráha

Športový deň detí

Turistická vychádzka na Borkút

Sánkovačka

Vozenie na poníkovi

Vzdelávacie aktivity

Motýlie záhradky – od húsenice po motýľa

Pestujeme bylinky a zeleninu na záhradke

Interaktívna tabuľa

Práca s PC – grafický editor Tux Paint

Pečenie vianočných medovníčkov

Dopravná výchova

Programujeme robota – včielka BeeBot

Spoznávanie jarných kvetín a symbolov so včielkou BeeBot

Spoznávanie nášho sveta so včielkou BeeBot

Farby, tvary a počty s BeeBot-om a Tux Paint-om

Tangramové rozprávky

Farebné triedenie a počítanie

Recyklo-divadielko

Ľudské telo

Jednoduché vedecké pokusy

Ako sa rodí kniha

Podujatia

Ovocný deň

Deň jablka

Deň zdravej výživy

Vilija – spoločné posedenie detí, rodičov a našich priateľov pri štedrovečernom stole

Šarkaniáda v spolupráci so Spojenou školou T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove

Dyňové jesenné popoludňajšie variácie – tvorivé dielne detí a rodičov

Rozlúčka so škôlkou

Rozlúčka s predškolákmi

Deň matiek

Karneval

Deň dopravy s príslušníkmi policajného zboru

Deň detí

Deň otcov – športové popoludnie

Sviatok ukrajinskej vyšivanky v spolupráci so Spojenou školou T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove

Bezpečne na cestách

Cieľom školského projektu dopravnej výchovy je veku primerane pripraviť deti na budúci samostatný pohyb v cestnej premávke. Okrem teoretickej prípravy deti nacvičujú praktické situácie na školskom dopravnom ihrisku, vybavenom dopravnými značkami a svetelnou signalizáciou, starajú sa o svoje dopravné prostriedky. Vyvrcholením projektu je návšteva príslušníkov dopravnej polície. Znenie projektu je k dispozícii u riaditeľky MŠ.

Celoslovenský osvetový vzdelávací projekt, určený primárne pre deti predškolského veku. Jeho cieľom je hravou a zaujímavou formou deti naučiť, prečo si majú peniažky vážiť a šetriť, ako aj to, že následne treba dobre porozmýšľať, na čo ich použijú.

Pri príležitosti Dňa zeme sa naša škôlka v roku 2015 po prvýkrát zapojila do zberu odpadovej hliníkovej fólie – súťaže „Hliníkový skarabeus“.

Zbierame (aj) použitý alobal, hliníkové fólie z čokolád, masla, syrov, viečka z jogurtov a smotán, konzervy, plechovky na nápoje, hliníkový odpad zo stavebníctva či priemyslu a pod.

V rámci environmentálnej výchovy tak skúsime odbremeniť naše smetné koše o niekoľko kíl hliníka – ten sa využíva na výrobu jednorázových obalov  ako sú plechovky na nápoje, konzervy, vrchnáčiky na jogurtoch alebo aj v stavebníctve či automobilovom priemysle. Podľa výskumov odborníkov sa recykláciou hliníka ušetrí až 95 % energie potrebnej na jeho výrobu z hliníkovej rudy – bauxitu.  Nezanedbateľnou výhodou recyklácie  je okrem šetrenia prírodných zdrojov aj ochrana životného prostredia, keďže pri výrobe hliníka vzniká aj veľké množstvo toxického odpadu.
Školské projekty a tematické dni:

• Motýlie záhradky – prírodovedecký projekt  – sledovanie vývoja motýľa Babôčka bodliaková od húsenice cez kuklu až po vyliahnutie krásneho motýľa. Prezentáciu z roku 2020, kedy sme projekt museli kvôli Covid 19 dokončiť v rodine jedného z našich detičiek, nájdete tu: Prezentácia.
  • Moja vlastná kniha – projekt  k vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia, podoblasť Koncept tlače a knižných konvencií  – spoznávanie procesu vzniku knihy, orientácia v knihe a budovanie slovnej zásoby, výroba vlastných kníh detí.
  • Skúmame prírodu a vesmír – prírodovedecký projekt, prostredníctvom hry a pohybu spoznávame planéty slnečnej sústavy, robíme jednoduché pokusy a skúmame pôdu, vzduch a vodu.
  • Zdravé telo – hravé poznatky o zdraví, chorobách, prvej pomoci a úrazoch za účasti a praktických ukážok práce príslušníkov Záchrannej zdravotnej služby Prešov.
  • Dni zdravej výživy– celoročný projekt prezentuje deťom možnosti a výhody zdravého stravovania, jeho vyvrcholením sú samostatné prezentácie detí na tému Ako sa zdravo stravujem.
  • Tradičné remeslá – V prvej časti deti spoznávajú zvyky a tradície spojené s Vianocami na Slovensku a Ukrajine, pripravujú medovníčky a nacvičujú koledy, v druhej časti sa oboznamujú s remeslami, ktoré súvisia so započatím jarných práca na poli. pripravujú školské políčko na siate, sadia semená, starajú sa o zeleninu a bylinky a zbierajú úrodu.
  • Online predškolská príprava – počas celého apríla 2020 v našej škôlke prebiehalo on-line učenie cez Skype, ktoré viedla pani učiteľka Mária Mihališinová. Zapojilo sa 8 detičiek, ktoré sa spolu s pani učiteľkou vídali  2-krát týždenne. Virtuálne aktivity boli zamerané na predškolskú prípravu – matematika a svet predškoláka. Predškoláci dostávali pracovné listy a návody na pokusy, modelovanie a strihanie, pracovali spoločne pred monitorom.

Európsky program podpory konzumácie ovocia v školách

Naša materská škola sa zúčastňuje na európskom programe podpory konzumácie ovocia v školách s finančnou podporou Európskej únie.